Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania?

Istnieje wiele powodów, dla których chcemy poznać właściciela konkretnej nieruchomości bądź mieszkania. Zarówno ze względów zawodowych, jak i prywatnych taka wiedza może nam być potrzebna i choć zadanie wydaje się karkołomne, to jednak w obecnych czasach jest ono wyjątkowo łatwe. W wielu przypadkach wszystkie informacje możemy zdobyć z poziomu swojego laptopa lub smartfona, bez potrzeby wychodzenia z domu. Dlaczego potrzebujemy informacji o właścicielu mieszkania? Czy w księdze wieczystej są zawarte informacje o właścicielu mieszkania? Co zrobić w momencie, gdy nieruchomość nie ma księgi wieczystej a jedyną informacją, jaką dysponujemy, jest adres nieruchomości?  

Dlaczego chcemy zweryfikować stan prawny mieszkania?


Stan prawny konkretnej nieruchomości lub mieszkania może stać się obiektem naszego zainteresowania w momencie, gdy planujemy jej zakup. Jednak inwestycja w mieszkanie wiąże się z bardzo dużą inwestycją finansową, dlatego nic dziwnego, że chcemy odpowiednio zabezpieczyć się, sprawdzając stan prawny danego lokalu. Już wielokrotnie w mediach mogliśmy usłyszeć informacje o tym, jak po zakupie mieszkania świeży właściciel dowiadywał się o tym, że stan prawny mieszkania nie jest tak krystaliczny, jak było to przedstawiane przed zakupem. Taka sytuacja może rodzić wiele problemów i niepotrzebnych nerwów, a przecież da się temu zapobiec, weryfikując podstawowe dane dotyczące nieruchomości. Jedną z najważniejszych tego typu informacji są dane o właścicielu mieszkania. W jaki sposób możemy zweryfikować, do kogo prawnie należy nieruchomość? Jeśli dany lokal jest wyposażony w księgę wieczystą, weryfikacja będzie niezwykle prosta.

Księga wieczysta


Najłatwiejszym sposobem na zdobycie informacji o obecnym właścicielu mieszkania jest zweryfikowanie tego w księdze wieczystej. Księga wieczysta to dokument, który agreguje w sobie wszelkie informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Każda nieruchomość powinna posiadać księgę wieczystą. Dokument ten jest podzielony na rozdziały, w których możemy sprawdzić informacje na temat nieruchomości, prawach z nią związanych, informacjach o potencjalnych roszczeniach wobec nieruchomości, dane właściciela bądź właścicieli lokalu, a także wszelkie ograniczenia i hipoteka, jaką może być obciążona nieruchomość. Jak więc widać, jest to dokument, który powinien być bezwzględnie przestudiowany jeszcze przed zrealizowaniem transakcji kupna nieruchomości. Jakie dane o właścicielu znajdziemy w księdze wieczystej? Jeśli właścicielem lokalu jest osoba fizyczna, znajdziemy w niej informacje o pierwszym i drugim imieniu, nazwisku, imionach matki i ojca i w niektórych sytuacjach pesel. Czy dotarcie do konkretnej księgi wieczystej wiąże się z dużym wyzwaniem? Absolutnie nie. Jeśli znamy numer księgi wieczystej, możemy otrzymać do niej dostęp fizyczny w Sądzie Rejonowym przynależącym do rejonu, w którym znajduje się nieruchomość. Istnieje jednak znacznie łatwiejszy sposób dotarcia do dokumentu. Znając numer księgi, możemy przejrzeć ją na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w specjalnej sekcji o nazwie "Przeglądanie księgi wieczystej". Jeśli nie dysponujemy numerem księgi wieczystej, możemy wnioskować o otrzymanie go w Sądzie Rejonowym, jednak niezbędne jest stwierdzenie, jaki mamy interes w otrzymaniu tych informacji. Weryfikacja właściciela w ten sposób jest więc bardzo szybka. Jak jednak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania bez księgi wieczystej?


Podstawa nabycia mieszkania


Czy w przypadku braku księgi wieczystej, mamy możliwość zdobycia informacji o właścicielu lokalu? W takiej sytuacji musimy posiłkować się dokumentami, które są jednocześnie prawnymi podstawami nabycia lokalu. Do grupy takich dokumentów należą akt notarialny związany z zakupem, zamianą lub darowizną mieszkanie. Można również posiłkować się takimi dokumentami jak przydział spółdzielni, umowa przekształcenia spółdzielczego czy prawomocne postanowienie sądy stwierdzające nabycie spadku, w tym nieruchomości. Do otrzymania tych dokumentów również będziemy potrzebowali stosownego interesu. Czy mamy jakąkolwiek możliwość sprawdzenia właściciela po samym adresie mieszkania?
Weryfikacja właściciela po adresie mieszkania
Ostatnią alternatywą, jaką możemy się posiłkować, jest wykorzystanie wyszukiwarki ksiąg wieczystych online. Są to komercyjne wyszukiwarki, które zbierają dane na temat wszystkich ksiąg wieczystych. Użytkownik, za niską opłatą może w krótkim czasie zdobyć żądane informacje o właścicielu nieruchomości.

Wynajem mieszkania z psem - o czym pamiętać?
Gdzie wynająć lokal usługowy we Wrocławiu?
Wynajem mieszkania - czy warto zawrzeć umowę u notariusza?
Gdzie wynająć mieszkanie we Wrocławiu?
Wynajem mieszkania dla studentów - wady i zalety