Wynajem mieszkania dla studentów - wady i zalety

Osoby, które planują przeznaczyć swoje mieszkanie na wynajem, bardzo często zastanawiają się jaką grupę docelową wybrać. W końcu osoba, która zajmuje nasz lokal, będzie miała realny wpływ na jego kondycję i stan. Wśród wielu osób popularnym rozwiązaniem jest wynajem mieszkań dla studentów. Chociaż jest to rozwiązanie, którego wielu z nas się obawia, ma ono swoje niewątpliwe zalety. Sprawdź, dlaczego warto wynajmować mieszkania studentom i dowiedz się, o co warto wówczas zadbać.

Wynajem studentom - czego się obawiamy?


Wynajem mieszkania dla studentów w mieście takim jak Wrocław, to kwestia, która w wielu właścicielach wzbudza ambiwalentne uczucia. Jest to kwestia sporna szczególnie ze względu na to, że osoby uczące się, wielu kojarzą się przede wszystkim z głośnymi i hałaśliwymi imprezami, które generują zniszczenia i są nieznośne dla sąsiadów. Jeżeli nawet zdecydujemy się na wynajem mieszkania spokojnym osobom, które raczej stronią od głośnych prywatek, problemem może być ewentualna niewypłacalność młodych ludzi, którzy wciąż jeszcze finansowo polegają na rodzicach.

Wynajem mieszkań dla studentów we Wrocławiu - dlaczego warto?


Rozmyślając nad wynajęciem mieszkania studentom, powinniśmy jednak odejść od utartych stereotypów i podyktowanych lękiem uprzedzeń. Studenci nie są jednorodną grupą społeczną, bardzo często są to ludzie pracujący i godni zaufania, którzy przyjeżdżają do Wrocławia z mniejszych miejscowości i poszukują przede wszystkim miejsca do zamieszkania.
Mniejszy dostęp do środków finansowych przekłada się na to, że studenci bardzo często wynajmują mieszkania grupami po to, aby ograniczyć koszty przeznaczone na czynsz i rachunki. Mieszkanie trzy czy czteropokojowe jesteśmy w stanie wynająć nawet sześciu, czy siedmiu osobom. Jeżeli jesteśmy ku temu skłonni, mamy możliwość zarobić na nieruchomości znacznie więcej niż gdybyśmy wynajmowali je - na przykład - młodej rodzinie. Druga bardzo istotna sprawa to kwestia trwania umowy najmu. Rok akademicki trwa dziewięć miesięcy, jednak studenci bardzo często poszukują lokum na dłużej. Jeżeli więc wszystkie strony będą zadowolone ze współpracy i warunków umowy, możemy zyskać stałych lokatorów na trzy, a w niektórych przypadkach nawet na pięć lat. Co z przerwą wakacyjną? Wiele osób obawia się, że przez ten okres mieszkanie będzie stało puste. Nie jest to jednak aż tak oczywiste. Bardzo wielu studentów wcale nie wraca do rodzinnego domu na wakacje. A nawet jeżeli tak się dzieje, można znaleźć rozwiązanie. Wielu właścicieli chwali sobie tak zwany wynajem krótkoterminowy, czyli udostępnianie mieszkania turystom, którzy przyjeżdżają do miasta. W sezonie gwarantuje to naprawdę niezły zarobek.
Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest fakt, że oczekiwania studentów co do standardów lokalu są zwykle niższe niż oczekiwania osób pracujących i rodzin. Nie oznacza to oczywiście, że student zgodzi się na wszystko, jednak zazwyczaj przed udostępnieniem mieszkania żakom nie zachodzi konieczność wykonania w nim generalnego remontu i znaczącego podniesienia standardu.

Wynajem mieszkania dla studentów - o czym nie wolno zapominać


Wynajem mieszkania studentom, pomimo niewątpliwych korzyści, jest także w pewien w pewien sposób ryzykowne. Aby to ryzyko zminimalizować, warto pamiętać o zabezpieczeniu pewnych istotnych kwestii formalnych. Nie zapominajmy o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zawarte są wszystkie potencjalne uszkodzenia czy niedoskonałości mebli lub sprzętów. W ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnymi szkodami, do których nikt nie chce się przyznać. Optymalnym i praktykowanym rozwiązaniem jest także pobranie kaucji, która zazwyczaj wynosi równowartość jednego czynszu. Warto uzgodnić i zaznaczyć w umowie kwestie odwiedzania mieszkania przez właściciela. Mamy bowiem prawo do kontroli jego stanu, warto jednak uzgodnić terminy wizyt oraz to, z jakim wyprzedzeniem będziemy informować o nich lokatorów. Po uzgodnieniu tych kwestii wynajem mieszkania studentom będzie bezpieczny i opłacalny.


Sprawdź także inne wpisy:  
Ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu?
Dlaczego warto inwestować w mieszkania i inne nieruchomości we Wrocławiu?
Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania
Wynajem mieszkania - czy warto zawrzeć umowę u notariusza?