Dlaczego warto inwestować w mieszkania i inne nieruchomości we Wrocławiu?

Inwestowanie w nieruchomości od zawsze przyciąga inwestorów wszelkiej maści. Są to początkowi inwestorzy z niewielkim budżetem, ale także bardzo często gracze działający na tym rynku od wielu lat. Znaleźć możesz też fliperów, którzy w ostatnim czasie znaleźli niszę na rynku, którą bardzo szybko zapełnili. Nieruchomości to źródło dużych pieniędzy, a więc i stawka jest ogromna. Kupno i szybka sprzedaż to niejednokrotnie zysk w postaci kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Z kolei kupno i dalszy wynajem danej nieruchomości to dochód pasywny, który pozwala nie martwić się o najbliższą przyszłość. Powodów do inwestycji w nieruchomości jest bardzo wiele - które się opłacają, a które nie? O wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. 

Inwestycja w mieszkanie - koszty uzyskania mieszkania


Niejednokrotnie początkowy inwestor musi pozyskać kapitał, z którego sfinansuje swój pierwszy zakup nieruchomości. Niezależnie czy jest to niezabudowana działka w świetnej lokalizacji, dom, czy mieszkanie idealne pod wynajem - koszt nieruchomości bardzo często jest wydatkiem, który ciężko sfinansować ze środków własnych. Rozwiązaniem może okazać się wtedy kredyt hipoteczny udzielony przez bank. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, iż koszty kredytu muszą być finalnie niższe, niż zysk z inwestycji. W przeciwnym razie cała inwestycja okaże się fiaskiem, a Ty pozostaniesz z długami, o które bank prędzej czy później się upomni.

Z czym jeszcze przyjdzie Ci się zmierzyć, kupując nieruchomość?


Dodatkowymi kosztami są między innymi: notariusz, podatek od zakupu nieruchomości, tzw. PCC (podatek wysokości 2% brutto ceny sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego, rynek deweloperski / pierwotny wolny jest od PCC), wpis do księgi wieczystej, a często także prowizja biura nieruchomości. Wszystkie te koszty uzależnione są od kwoty transakcyjnej nieruchomości. Bardzo często jednak możesz liczyć, że suma dodatkowych kosztów może osiągnąć nawet 5-7% ceny nieruchomości.

Inwestycja wcale nie musi zostać skreślona i skazana na niepowodzenie tylko przez opłatę nawet dużych kwot dodatkowych. Mądra inwestycja szybko zwróci Ci zainwestowany kapitał oraz zacznie wypracowywać oczekiwany zysk. Trzeba jednak wszystkie koszty przeliczyć już na samym początku.

Inwestowanie w nieruchomości w Polsce


Polska stała się niezwykle podatnym rynkiem do inwestycji w nieruchomości. Kolejni deweloperzy budują osiedla mieszkalne, a biurowce wyrastają w centrach miast. To wszystko sprawia, że zainwestowanie w mieszkanie na wynajem szybko może okazać się strzałem w dziesiątkę, a zaciągnięty w tym celu kredyt hipoteczny zacznie być spłacany przez odstępne, które opłaca najemca mieszkania. Idąc dalej i używając efektu skali, szybko możesz stać się właścicielami kilku nieruchomości, które każdego dnia pracują na siebie i spłacają zaciągnięte kredyty, ponadto część pieniędzy może być odkładana na konto oszczędnościowe, które pozwoli na kolejną inwestycję, bez potrzeby zaciągnięcia kolejnego kredytu.

Zakup mieszkania pod wynajem


Coraz częściej inwestorzy wybierają zakup mieszkania, które ostatecznie wynajmują i czerpią zysk z dochodu pasywnego. Jest to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto posiada środki potrzebne do zakupu mieszkania lub nie ma potrzeby zaciągania kredytu hipotecznego na swoje własne cztery ściany. W takim wypadku kredyt hipoteczny jest spłacany dzięki kwocie, którą pozyskasz od najemcy mieszkania.

Taka inwestycja musi być jednak dobrze przemyślana, aby odniosła sukces. Mieszkanie musi znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, a także pasować metrażem do najbardziej pożądanych na rynku. Odpowiednia liczba pokoi, oddzielna kuchnia, balkon i miejsce parkingowe - to tylko jedna z kwestii, które biorą pod uwagę potencjalni najemcy, kiedy wybierają nieruchomość, w której będą mieszkać często nawet kilka lat.

Kupując mieszkanie z zamiarem późniejszego wynajmu, weź też pod uwagę, czy do mieszkania przynależeć będą dodatkowe powierzchnie, np. piwnica, komórka lokatorska lub poddasze. Cenę najmu może podnieść także przypisane miejsce parkingowe, podziemny garaż, czy też fakt, że mieszkanie znajduje się na zamkniętym osiedlu. Istotnym czynnikiem jest także infrastruktura, która na etapie oddania całego osiedla powinna być rozbudowana lub przynajmniej zaplanowana.

Inwestycja we Wrocławiu - to się opłaca


Podsumowując wszystkie „za i przeciw” jasne jest, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Wszystko zależy od tego, aby podejść do tematu rzetelnie i z odpowiednim nastawieniem. Wrocław jest niezwykle podatnym rynkiem pod względem inwestycji. Sam za siebie mówi fakt, że na terenie Wrocławia realizowanych jest w tym momencie niemal 300 inwestycji. Wiele z nich budowane jest z zamysłem późniejszego najmu, który co miesiąc będzie wypracowywał realny zysk dla inwestora.

Posiadanie kilku nieruchomości na wynajem - czyli sytuacja idealna


Tak sprzyjający rynek, jakim jest Wrocław, jest idealną sytuacją do posiadania kilku nieruchomości, które wspólnie wypracują dla Ciebie wysoki dochód pasywny w skali miesiąca. Dla zabezpieczenia transakcji warto pomyśleć nad dywersyfikacją swoich inwestycji w postaci zakupu kilku nieruchomości w różnych lokalizacjach i u różnych deweloperów. Zapewni to bezpieczeństwo w sytuacji, jeśli jedna z lokalizacji okazałaby się niezbyt atrakcyjna dla najemców lub gdyby deweloper nie wywiązał się z terminu oddania mieszkania.


Sprawdź także inne wpisy: 
Mieszkanie we Wrocławiu - ile kosztuje?
Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - porady
Zakup mieszkania z rynku wtórnego na kredyt - na co zwrócić uwagę?