Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - porady

Wynajęcie swojego mieszkania to dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu. Tym bardziej, jeżeli posiadasz lokal, w którym nikt nie mieszka. Do wynajmu trzeba się jednak odpowiednio przygotować, aby nie generował on niepotrzebnych problemów. Co zatem powinieneś wiedzieć? Otóż przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, w którym podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie. 

Rozmowa z potencjalnym najemcą - o co pytać przy wynajmie mieszkania?


Wiele osób zastanawia się, o co pytać przy wynajmie mieszkania potencjalnych najemców. Przede wszystkim będzie najlepiej, jeżeli już na wstępie przedstawisz swoje oczekiwania, a także dowiesz się czegoś więcej o planach osób, którym zamierzasz udostępnić lokal. Dobrze więc jeśli określisz na samym początku wysokość czynszu oraz kaucji, a także takie kwestie, jak możliwość palenia papierosów i trzymania zwierząt.

Doświadczeni właściciele podpowiadając, jak wynajmować mieszkanie, wskazują, że dobrze jest dokonać rozeznania sytuacji finansowej najemcy. Chodzi tutaj o sprawdzenie, czy dana osoba posiada zatrudnienie i czy będzie w stanie regulować wszystkie należności. Szczególnym przypadkiem są tutaj studenci. Nierzadko to rodzice opłacają za nich czynsz, czego warto mieć świadomość.

Aby zredukować ryzyko wynajęcie swojego lokalu, np. osobom niewypłacalnym, do minimum, warto rozważyć skorzystanie z usług biura nieruchomości. Pracujący w nim specjaliści dobrze znają realia, przez co są w stanie skuteczniej zweryfikować potencjalnego najemcę.

Umowa najmu - o czym nie możesz zapomnieć?


Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Otóż należy przygotować odpowiednią umowę, która zabezpieczy prawa i obowiązki stron.
Umowa najmu musi zostać zawarta w formie pisemnej. Wymóg ten zdecydowanie ułatwia późniejsze dochodzenie ewentualnych roszczeń. W internecie znajdziesz wiele wzorów, które mogą okazać się przydatne. Jeżeli jednak masz pewne wątpliwości, możesz skorzystać z pomocy biura nieruchomości albo kancelarii prawnej. Specjaliści przygotują za Ciebie wszystkie formalności, przez co możesz mieć pewność, że wszystko będzie w porządku. W końcu wiedzą oni, jak wynająć mieszkanie, żeby zabezpieczyć obydwie strony.

Protokół zdawczo-odbiorczy i dokumentacja fotograficzna


Wiele osób zastanawiając się, na co warto zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie, pamięta o protokole zdawczo-odbiorczym, jednakże zapomina o dokumentacji fotograficznej. To błąd, który może sporo kosztować.

Otóż protokół zdawczo-odbiorczy to oświadczenie obydwu stron o stanie lokalu w chwili jego przekazania oraz zwrotu. Osoby, które wiedzą, jak wynajmować mieszkanie, mają świadomość, że zakończenie najmu może rodzić liczne wątpliwości, dlatego też radzą, aby przyłożyć dużą wagę do tego dokumentu. Dobrze jest wpisać do niego wszelkie uszkodzenia oraz ubytki w lokalu. 

Uzupełnieniem protokołu może być dokumentacja fotograficzna. Dzięki niej możesz utrwalić wygląd stanu swojego mieszkania. To znakomity materiał dowodowy na wypadek ewentualnej sprawy sądowej.

Kaucja zwrotna


Jak wynajmować mieszkanie w bezpieczny sposób? Otóż w umowie warto zawrzeć kaucję zwrotną. Jest to specjalna kwota, którą wnosi najemca na poczet ewentualnych roszczeń. Po zakończeniu najmu właściciel zwraca tę sumę, jeżeli lokal nie został w żaden sposób uszkodzony. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego ma na to 30 dni.
Jaka powinna być wysokość kaucji? Otóż ustawodawca wskazał w przepisach, że nie może ona przekraczać dwunastokrotności czynszu za jeden miesiąc w chwili zawarcia umowy. W praktyce najwięcej osób stosuje wartość czynszu za jeden, dwa albo trzy miesiące.

Co jeszcze powinna zawierać umowa?


Na co zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie, żeby się jeszcze lepiej zabezpieczyć? Otóż kontrakt powinien regulować również takie kwestie, jak sposób przekazania kluczy po zakończeniu najmu, okoliczności zmian czynszu oraz jego waloryzację, a także sposób dokonywania rozliczeń za bieżące rachunki. Dzięki odpowiednim zapisom w umowie można uchronić się przed wieloma niepotrzebnymi kłopotami.

Wynajem mieszkań staje się w Polsce coraz popularniejszy. Ma to związek z tym, iż ludzie chętnie inwestują w nieruchomości, chcąc tym samym zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu. Należy jednak pamiętać, że aby wynajęcie lokalu przyniosło oczekiwane zyski, a nie kłopoty, trzeba odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Nie martw się, jeżeli nie potrafisz tego zrobić samodzielnie. Na rynku działają biura nieruchomości, które z chęcią Ci w tym pomogą, a Ty będziesz mógł cieszyć się spokojem.


Sprawdź także inne nasze wpisy: 
Zakup mieszkania z rynku wtórnego na kredyt - na co zwrócić uwagę?
Co to jest stan deweloperski domu jednorodzinnego i co obejmuje?
Pokój w mieszkaniu a kawalerka - co lepiej wynająć?
Najbardziej popularne dzielnice Wrocławia - gdzie warto kupić mieszkanie?