Pokój w mieszkaniu a kawalerka - co lepiej wynająć?

Powody przeprowadzki do obcych miast są różne. Jedni przyjeżdżają ze względu na studia lub pracę, inni w pogoni za miłością. Niezależnie od powodu, wynajem mieszkania w innym mieście jest najoczywistszym rozwiązaniem. Nie znając nowego otoczenia ciężko podjąć decyzję o zakupie mieszkania. Wychodzimy więc naprzeciw problemom ze znalezieniem pokoju lub mieszkania. Jeśli i Ty zastanawiasz się co wynająć, oferujemy doradztwo w tym zakresie. 

Pokój czy kawalerka?


Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie rozwiązanie jest lepsze. Z jednej strony kawalerka daje niezależność i prywatność, z drugiej wynajem pokoju pozwala sporo zaoszczędzić. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Zalety wynajmowania w pojedynkę to przede wszystkim całe mieszkanie jest dla Ciebie. Nie musisz się ograniczać, jeśli chodzi o hałas, godziny wstawania i kolejkę do łazienki. Ta opcja pozwoli Ci na zupełną beztroskę i brak konieczności dostosowania się innych mieszkańców. Daje to pewnego rodzaju wolność i niezależność.
Z kolei zalety wynajmowania mieszkania z kimś to przede wszystkim niski koszt najmu. W zależności od jego powierzchni, ceny pokoi wahają się od około 700 zł do 1300 zł. Oczywiście im większa przestrzeń, ilość mebli i udogodnienia, tym drożej. Dzięki tej opcji możesz mieć swój pokój, w którego cenę wliczono już opłaty za wodę, prąd czy gaz. Niskie stawki pozwalają na oszczędzanie, a stosunkowo mała ilość miejsca sprawia, że nie trzeba być zależnym i można zmienić lokalizację, pakując się w kilka toreb.

Jaka kawalerka będzie najlepsza?


Definicja kawalerki to pokój z łazienką i kuchnią. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że mieszkania są różnie nazywane przez właścicieli. Niekiedy oferta dotycząca kawalerki oznacza malutkie mieszkanie z sypialnią i salonem połączonym z aneksem. Dlatego nie warto zrażać się ceną czy metrażem. Warto zajrzeć w każde ogłoszenie i dokładnie sprawdzić, z jakich pomieszczeń składa się mieszkanie.

Nowe mieszkania budowane są w taki sposób, że pokój z aneksem stanowi jedność, do tego jest mała łazienka. Układ starszych mieszkań pozwala wyróżnić przedpokój, a niekiedy pokój z zasłanianą wnęką, za którą może stać łóżko.

Przed wyborem kawalerki warto przemyśleć, jaka przestrzeń jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Kawalerką można nazwać zarówno 30-metrowe mieszkanie, jak i 50-metrowe, jeśli spełnia warunek posiadania jednego pokoju. Im więcej przestrzeni, tym lepiej można ją zagospodarować. Istnieje całe mnóstwo mebli pełniących kilka funkcji jednocześnie.

A może warto wynająć tylko pokój?


Jeśli uważasz, że nie masz potrzeby zajmowania w pojedynkę całego mieszkania, a przy okazji nie będzie Ci przeszkadzał współlokator, warto rozważyć opcję wynajmu pokoju. To idealna opcja do osób, które nie mają potrzeby samotności i spędzania czasu w pojedynkę. Miejsce do spania, biurko i szafki to jedyne czego potrzebujesz? Pokój będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

W zależności od lokalizacji pokoje mają różne wielkości. Dla miłośników klimatycznych wnętrz i przestrzeni rekomendujemy pokoje w kamienicy, a osobom ceniącym sobie przytulne i niewielkie wnętrza polecamy bloki mieszkalne.

Bardzo dużo osób decyduje się podnająć pokoje. Należy tu się jednak liczyć ze współlokatorami. Przy większych mieszkaniach z większą ilością pokoi do dyspozycji warto zapytać o liczbę łazienek (zdarza się, że przy 5 oddzielnych pokojach właściciele oferują aż 2 łazienki). Wspólne mieszkanie to również wspólne obowiązki sprzątania, a także nieunikniony kontakt ze współmieszkańcami. Dla większego komfortu możesz się zdecydować na wynajem pokoju z aneksem, który, choć będzie nieco droższy, z pewnością również będzie bardziej komfortowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając wynajem?


Główne czynniki, na które warto zwrócić uwagę to:
  • cena,
  • lokalizacja,
  • czas trwania umowy,
  • umeblowanie,
  • liczba współlokatorów,
  • standard mieszkania.
Naszym celem jest pomoc w znalezieniu mieszkania lub pokoju, które spełni Twoje oczekiwania. Dlatego przykładamy ogromną uwagę do odpowiedniego przygotowania ofert. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. 


Sprawdź także inne nasze wpisy:
Najbardziej popularne dzielnice Wrocławia - gdzie warto kupić mieszkanie?
Jak kupić mieszkanie za gotówkę?
Ile kosztuje wynajęcie mieszkania we Wrocławiu?
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?