Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Wszyscy nabywcy mieszkania, domu lub działki stają przed zadaniem ustalenia numeru jego księgi wieczystej. Niestety, właściciele nieruchomości często nie informują o nim kupujących, z uwagi na zawarte tam wrażliwe dane również biura nieruchomości z reguły podają numer księgi wieczystej dopiero konkretnemu zadeklarowanemu klientowi. W takich wypadkach stajemy przed wyborem znalezienia tego numeru na własną rękę. Dowiedz się, jak w prosty i szybki sposób najlepiej tego dokonać. 

Księgi wieczyste - co się w nich znajduje?


W księgach wieczystych znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji, które pozwalają potencjalnym kupującym na wgląd w historię nieruchomości. Jest to publiczny rejestr, w którym zapisane są między innymi informacje o ustanowionych hipotekach, dane pochodzące z ewidencji gruntów, a także oznaczenie właścicieli oraz użytkowników wieczystych. Ustalenie numeru księgi wieczystej jest więc bardzo istotnym krokiem przed zakupem nieruchomości.

Numer księgi wieczystej - z czego się składa?


Numery ksiąg wieczystych są całkowicie unikalne i nigdzie nie ma dwóch takich samych. Budowa numeru składa się z liter i cyfr. Informują o takich kwestiach jak Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca, w którym znajduje się dana nieruchomość. Jego oznaczenie stanowią litery na początku numeru.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?


Szukanie KW, to dla wielu potencjalnych właścicieli nieruchomości frustrujący proces. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim, jak znaleźć księgę wieczystą po adresie za darmo. Sprawdzenie księgi wieczystej po adresie jest jak najbardziej możliwe. Po tego typu informacje możesz zwrócić się do odpowiednich instytucji, takich jak Wydział Dokumentacji Geodezyjnej, Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego czy do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego.
Warto jednak zaznaczyć, że składanie wniosku do jednej z tych instytucji wiąże się z pewnego rodzaju opłatami, które jednak nie są szczególnie wysokie. We wniosku musisz także umieścić informacje o nieruchomości, takie jak adres administracyjny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla urzędników chęć zakupu lokalu czy działki nie musi stanowić wystarczającego powodu do udzielenia żądanych informacji.

Szukanie numeru księgi wieczystej przez internet


Znalezienie numeru księgi wieczystej jest możliwe także przez internet. W tym celu należy skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek numerów ksiąg wieczystych. Są one jawne i dostępne dla wszystkich, warto jednak pamiętać o tym, że na ten moment nie istnieje sposób na darmowe wyszukanie numeru księgi wieczystej przez internet.
Sam wgląd do księgi jest bezpłatny i może być sprawdzony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby tego dokonać, musisz jednak znać numer księgi, która Cię interesuje. Wyszukanie numeru łączy się z koniecznością uiszczenia opłaty, której wysokość zależna jest od wielu czynników. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu tylko jednego numeru, jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Przy odrobinie determinacji i znajomości adresu nieruchomości ustalenie numeru nie powinno być trudne.

Znajomość numeru księgi wieczystej nieruchomości daje potencjalnym kupującym mnóstwo potrzebnych informacji. Nie jest to trudna procedura, a wyszukanie numeru może być wykonane zdalnie za pośrednictwem internetu. Dla wielu z nas jest to jednak proces generujący dużo stresu, dlatego w celu jego uniknięcia można zwrócić się o pomoc do sprawdzonego biura nieruchomości, takiego jak na przykład: polskienieruchomosci.net. Pracujący tam profesjonaliści z pewnością udzielą Ci wszystkich potrzebnych rad, a w razie czego pomogą w poszukiwaniach.


Sprawdź także inne nasze wpisy: 
Home Staging - kilka skutecznych porad
Budowa domu na działce rolnej - najważniejsze informacje
Co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego?
Co to jest podatek PCC?