Jak kupić mieszkanie za gotówkę?

Kupno mieszkania za gotówkę to ciągle bardzo popularny sposób na nabycie nieruchomości w celach inwestycyjnych bądź mieszkaniowych. Płatność gotówką jest jednym z najszybszych sposobów na to, aby bez większych formalności cieszyć się z nowego mieszkania czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić, aby kupić mieszkanie za gotówkę. 

Kupno mieszkania za gotówkę - krok po kroku


W pierwszej kolejności należy znaleźć nieruchomość, którą chcesz kupić. Obecnie nie ma żadnych ustawowych wytycznych co do tego, w jaki sposób należy finansować zakup nieruchomości. Może być to więc kredyt, gotówka odkładana na lokacie czy nawet w domu, w przysłowiowej skarpecie. Choć sprzedający nie powinni stawiać klientowi konkretnych wymagań co do form płatności, nie da się ukryć, że sprzedawcy mieszkań z rynku wtórnego chętniej finalizują transakcję z klientem, który płaci gotówką.

Powodem jest czas - przy płatności gotówkowej nie trzeba podpisywać umowy przedwstępnej ani płacić zadatku. Wyjątkiem jest kupno mieszkania za gotówkę od dewelopera, który nie oddał jeszcze nieruchomości go użytku. Tutaj konieczne jest sporządzenie umowy deweloperskiej oraz wpłacenie zadatku, który stanowi zabezpieczenie dla obu stron transakcji. Można przejść od razu do sporządzenia aktu notarialnego, którego celem jest formalne przekazanie nieruchomości nabywcy.

Akt notarialny sporządza notariusz, który dopełnia wszystkich formalności. Taksa notarialna wynosi obecnie 1010 zł + 0,4% nadwyżki wartości mieszkania ponad 60 000 zł. Do tego należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Dodatkowo klient zobowiązany jest do wniesienia opłaty za księgę wieczystą oraz wpisy do księgi. Notariusz odpowiedzialny jest za pobranie odpowiedniej opłaty, natomiast nie wnika w to, kto sfinansuje jej koszt. Warto jednak pamiętać, że zwykle to kupujący pokrywa wszelkie koszty notarialne.

Kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy


Wiedząc już, jak kupić mieszkanie za gotówkę, warto przyjrzeć się jeszcze kwestiom regulowania płatności i ewentualnym kontaktom z urzędem skarbowym. Na ogół płatności dokonywane są dziś w formie przelewu, za pośrednictwem rachunku bankowego. Tymczasem w szczególności osoby starsze nie zawsze korzystają z tego rodzaju udogodnień, przez lata przechowując pieniądze w domu.

Płatność gotówką bez pośrednictwa banku może jednak spowodować kontrolę ze strony urzędu skarbowego, który będzie chciał wyjaśnić źródło pochodzenia pieniędzy, z których zostało sfinansowane mieszkanie. Nie należy jednak przejmować się kwestiami podatkowymi - kupno nieruchomości jest co prawda obarczone obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, jednak podatek ten pobierany jest przez notariusza i to on odpowiada za uiszczenie go na konto urzędu skarbowego. Klient nie odpowiada za ewentualne uchybienia notariusza.

Pomoc przy zakupie mieszkania za gotówkę


Kupując mieszkanie za gotówkę, możesz czuć się nieco zagubiony w gąszczu formalności, jakie trzeba dopełnić, ze strony urzędu skarbowego czy notariusza, aby cieszyć się z nowego mieszkania. Pomóc Ci w tym może biuro rachunkowe, którego ofertę warto sprawdzić na polskienieruchomosci.net. Specjaliści mający na co dzień do czynienia z nieruchomościami podpowiedzą, jak szybko i sprawnie kupić nieruchomość na gotówkę. Co więcej, doradcy pomogą załatwić wszelkie formalności, które mogą Ci się wydawać czasochłonne i czasem trudne do spełnienia. Skorzystanie z pomocy fachowców jest doskonałym sposobem na to, aby uniknąć wszelkich niedomówień czy uchybień w kwestii kupna mieszkania za gotówkę.


Sprawdź także inne nasze wpisy: 
Ile kosztuje wynajęcie mieszkania we Wrocławiu?
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Home Staging - kilka skutecznych porad
Budowa domu na działce rolnej - najważniejsze informacje