Zdecydowałeś się na zakup domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym, ale nie wiesz, na jaki wariant się zdecydować? Do wyboru masz kilka opcji, lecz co jeśli tak naprawdę nie wiesz, co dane pojęcia znaczą i czym się różnią? Wytłumaczymy Ci, co to jest stan deweloperski domu jednorodzinnego, gdyż to jedno z najczęstszych zagadnień pojawiających się w tym kontekście.
Stan deweloperski domu co to znaczy?
Większość nowych inwestycji oferuje tak zwany standard deweloperski wykończenia domu lub mieszkania. Niestety mało kto wie, co on tak naprawdę obejmuje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji czy przepisu, który by to regulował, ani nawet sugestii, czego możesz się spodziewać, odbierając dom w stanie deweloperskim. Dlatego różni deweloperzy przyjmują różne standardy wykończenia domu pod pojęciem stanu deweloperskiego.
Najczęściej jednak pod tym pojęciem kryje się wybudowanie domu lub mieszkania ze wszystkimi mediami, lecz bez wykończenia. Dom lub mieszkanie ma niepomalowane ściany, brak w nim grzejników i gniazdek w ścianach. Jeśli decydujesz się na zakup domu w stanie deweloperskim, ustal wszystkie szczegóły wykończenia oraz specyfiki przed podpisaniem umowy zakupu, która powinna wszystkie te wytyczne zawierać. Jest to zabezpieczenie dla Ciebie i dla dewelopera.
Co obejmuje dom w stanie deweloperskim?
W zależności od tego, co deweloper zawarł w umowie, stan deweloperski domu może obejmować różne prace wykończeniowe. Najczęściej są to:
- tynki na zewnątrz domu oraz w środku,
- drzwi do domu lub mieszkania,
- okna,
- parapety (wewnętrzne i zewnętrzne),
- ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby,
- wylewkę podłogową,
- instalację wentylacyjną,
- instalację grzewczą,
- instalację wodnokanalizacyjną,
- instalację elektryczną.
Dodatkowo dom w stanie deweloperskim może również posiadać:
- schody wraz z balustradami,
- grzejniki,
- gniazdka,
- ocieplenie elewacji oraz poddasza,
- płyty kartonowo-gipsowe,
- drogę dojazdową,
- ogrodzenie,
- miejsca parkingowe,
- zagospodarowanie zieleni.
Co powinno przyciągnąć Twoją uwagę podczas zakupu domu w stanie deweloperskim?
Najważniejszą kwestią jest jakość materiałów, z jakich jest wykonana nieruchomość. Ma ona wpływ nie tylko na trwałość, ale również na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Przede wszystkim zwróć uwagę na ściany oraz ścianki działowe, jakość tynku (ten słabej jakości może pękać) oraz farby. Bardzo ważne są również okna oraz drzwi. Do sprawdzenia ich szczelności oraz tego, czy zostały poprawnie osadzone, wystarczy kartka papieru. Otwórz okno, włóż ją pomiędzy futrynę a ramę i zamknij okno. Jeśli nie będziesz w stanie wyjąć kartki, okno jest dobrze osadzone.
Sprawdź też, czy instalacje wodne są umieszczone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Weź również pod lupę jakość i poprawność umieszczenia gniazdek oraz grzejników.
Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczący wpływ na cenę domu w stanie deweloperskim. Jeżeli zostały wykonane z wątpliwej jakości materiałów, cena powinna znacznie spaść.
Dom w stanie deweloperskim jako tańsze rozwiązanie?
Klienci decydujący się na zakup domu w stanie deweloperskim kierują się przede wszystkim ceną domu w takim standardzie wykończenia. Budynek w stanie deweloperskim na pewno jest tańszy od domu „pod klucz”. Ten drugi jest całkowicie wykończony i tak naprawdę wystarczy wnieść do niego meble i można już mieszkać.
Kupując dom w standardzie deweloperskim, musisz liczyć się z dodatkowymi pracami wykończeniowymi. Dlatego do ceny takiego domu musisz doliczyć koszt materiałów wykończeniowych oraz koszt ekipy budowlanej, która te prace wykona. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na szybkim wprowadzeniu się do swojego nowego domu jednorodzinnego.
Na zakup domu w stanie deweloperskim decyduje się zdecydowana większość naszych rodaków. Kusi ich cena, ale również możliwość wykończenia nieruchomości po swojemu, materiałami wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci nieco termin stanu deweloperskiego i rozwialiśmy Twoje wątpliwości co do zakupu nieruchomości.
Sprawdź także inne nasze wpisy: