Mieszkanie we Wrocławiu - ile kosztuje?

Mieszkanie na własność we Wrocławiu to marzenie wielu osób w różnym wieku. Chęć posiadania własnego mieszkania należy jednak zestawić z rzeczywistością, co w praktyce nierzadko oznacza brak możliwości zakupu własnego mieszkania ze względu na ceny mieszkań. Nawet w obliczu pandemii ceny mieszkań nie spadły na tyle, aby większość osób, zwłaszcza młodych, mogła sobie pozwolić na zakup takiego mieszkania. Warto zatem wiedzieć, ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu i co składa się na koszt zakupu takiej nieruchomości. 

Od czego zależy wysokie zainteresowanie nieruchomościami we Wrocławiu?


Szukając swojego miejsca na Ziemi, zapewne zastanawiasz się nad lokalizacją, gdzie razem z najbliższymi osobami chcesz się przenieść, by móc mieszkać tam na stałe. Wrocław jako jedno z największych miast w Polsce przyciąga wiele osób w różnym wieku, z różnych względów. Przede wszystkim Wrocław nazywany jest miastem młodych ludzi głównie ze względu na możliwość studiowania lub innej formy edukacji na najwyższym poziomie, czy też możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy w rozmaitych branżach.

Dodatkowo ze względu na rozwój kulturowy miasta oraz bliskość takich krajów jak Czechy lub Niemcy, wiele młodych osób decyduje się na osiedlenie się w tym mieście. To też automatycznie przekłada się na zwiększone zainteresowanie kupnem nieruchomości na własność. Warto byś wiedział, że niezależnie od tego, czy poszukujesz mieszkania, czy też domu jednorodzinnego we Wrocławiu, na pewno znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie. Warto jednak, byś zdawał sobie sprawę z tego, jakie są koszty zakupu własnego mieszkania lub domu we Wrocławiu i od czego to zależy. Musisz też wiedzieć, od czego uzależniona jest cena mieszkań wcześniej użytkowanych przez poprzednich właścicieli, jak i ceny nowych mieszkań we Wrocławiu.

Co wpływa na koszt zakupu mieszkania we Wrocławiu?


Podobnie jak w przypadku innych dużych miast w Polsce również we Wrocławiu ceny zakupu mieszkania mogą dla wielu osób oznaczać konieczność wzięcia kredytu hipotecznego lub wieloletniego oszczędzania na zakup własnego mieszkania. Na sam koszt zakupu mieszkania wpływa wiele czynników, do których z pewnością zaliczają się:

  • Lokalizacja - powszechnie wiadomo, iż Wrocław to miasto wojewódzkie i jedno z największych miast w Polsce, co niemal automatycznie przekłada się na wyższą cenę zakupu mieszkania. Warto jednak byś wiedział, że nie tylko sama lokalizacja miasta ma znaczenie. We Wrocławiu ceny kupna mieszkania lub domu jednorodzinnego różnią się od siebie w zależności od dzielnicy, w której jest wybrana nieruchomość. Cena zakupu mieszkania będzie z pewnością wyższa, jeśli chcesz kupić mieszkanie przy Rynku lub w Śródmieściu i adekwatnie niższa w przypadku wyboru mieszkania na przedmieściach, lub w dzielnicach z dala od centrum miasta;
  • rodzaj rynku, z którego kupowana jest nieruchomość - oprócz samej lokalizacji równie istotny jest rodzaj rynku, z którego kupowana jest nieruchomość. Ceny zakupu mieszkań będą znacząco różnić się od siebie, jeśli zechcesz kupić mieszkania z rynku pierwotnego lub z rynku wtórnego;
  • stan prawny nieruchomości - musisz pamiętać, iż tak samo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na cenę nieruchomości, jest jego stan prawny. Inaczej mówiąc, przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania musisz być pewien, iż mieszkanie lub dom jednorodzinny nie jest zadłużony czy też założone są księgi wieczyste. Bez posiadania aktów prawnych konieczne może okazać się ich wyrobienie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami;
  • stan techniczny nieruchomości - na ogólny koszt zakupu nieruchomości wpływa również to, w jakim stanie przejmiesz go i będziesz jego właścicielem. Jeżeli mieszkanie jest świeżo wyremontowane i oddane pod klucz, wówczas jego cena będzie wyższa niż mieszkania w stanie surowym. Jednak wtedy nie będziesz musiał się martwić dodatkowymi kosztami związanymi z remontem. Jeśli jednak mieszkanie nie jest remontowane lub jest w stanie surowym, wówczas jego cena będzie niższa, ale będziesz musiał wliczyć dodatkowe koszty związane z remontem;
  • cena za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu - finalnie na cenę kupna mieszkania we Wrocławiu wpływa całkowita powierzchnia użytkowa wybranej nieruchomości (inaczej mówiąc jego powierzchnia). Warto byś wiedział, że na cenę za metr kwadratowy we Wrocławiu równie istotny wpływ mają wyżej wymienione czynniki, jak lokalizacja, bliskość do komunikacji miejskiej czy też centrum miasta, oraz fakt, czy mieszkanie jest wyremontowane albo wymaga renowacji.

Czy opłacalne jest kupno nieruchomości we Wrocławiu?


Na podstawie powyżej przedstawionych elementów składowych kosztu zakupu mieszkania lub domu możesz zastanawiać się, czy koszt zakupu mieszkania lub domu może okazać się zbyt wysoki dla większości osób. Jednak pomimo wysokich cen nieruchomości zakup własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego jest jak najbardziej opłacalny. Po pierwsze, możliwość rozwoju, zdobywania edukacji, nowych znajomości czy też znalezienie dobrze płatnej pracy w swojej profesji przyciąga rzesze osób do Wrocławia. Co więcej, sama lokalizacja miasta, jak i jego wielkość sprawiają, że znalezienie wymarzonego mieszkania dla siebie nie jest problemem.

Dlatego warto byś wiedział, że kupno nieruchomości we Wrocławiu jest jak najbardziej opłacalne. Decydując się na kupno mieszkania we Wrocławiu możesz znaleźć mieszkania z rynku wtórnego oraz kompletnie nowe mieszkania w odpowiednich cenach. W celu znalezienia wymarzonego mieszkania pomocne może okazać się skorzystanie z usług naszej firmy.


Sprawdź także inne wpisy:
Dlaczego warto inwestować w mieszkania i inne nieruchomości we Wrocławiu? 
Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania 
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - porady 
Zakup mieszkania z rynku wtórnego na kredyt - na co zwrócić uwagę?