Wynajem mieszkania - czy warto zawrzeć umowę u notariusza

Znalezienie lokatora do wynajmowanego mieszkania to duże wyzwanie. To samo dotyczy drugiej strony - znalezienie odpowiedniego dla nas mieszkania, pomimo ich dużej ilości na rynku, nie jest proste. Problematyczna jest również kwestia formy, w jakiej powinna zostać sporządzona umowa. Można zrobić to we własnym zakresie, jednak istnieje możliwość podpisania umowy wynajmu mieszkania u notariusza. Sprawdzamy, czy jest to korzystne. 

Umowa na papierze


Obecnie bardzo popularną praktyką przy wynajmie mieszkania jest spisywanie umowy we własnym zakresie. Taka umowa jest oczywiście ważna z punktu widzenia obowiązującego prawa, jednak w jej przypadku pojawia się sporo wątpliwości. W Internecie dostępnych jest wiele wzorów umów wynajmu, z których możemy skorzystać. Tymczasem nie zawsze mamy pewność, czy umowa ze wzorca zawiera wszelkie uwarunkowania i aspekty, które interesują obie strony. Nie wiemy również, czy umowa ta zawiera zapisy, które są zgodne z obowiązującym prawem. Kodeks Cywilny daje co prawda możliwość swobodnego kształtowania umów pomiędzy stronami, lecz wszelkie zapisy muszą być zgodne z aktualnymi przepisami prawa. Osoby, które nie dysponują fachową wiedzą prawniczą, nie są w stanie ocenić poprawności umowy. Co więcej, podpisując umowę we własnym zakresie, nie możemy sprawdzić tożsamości drugiej osoby. Możemy poprosić o przedstawienie dokumentu tożsamości, lecz nie mamy pewności, czy dowód osobisty bądź paszport nie jest podrobiony. W przypadku nieuczciwych najemców może nam to przysporzyć wielu kłopotów w przyszłości.

Umowa wynajmu mieszkania u notariusza


Istnieje możliwość potwierdzenia wynajmu mieszkania przez notariusza. Wynajem mieszkania u notariusza jest spotykany dosyć rzadko, gdyż główną przeszkodą są koszty. Zwykle nie chce ich ponosić ani jedna, ani druga strona, choć wystawiając ofertę wynajmu mieszkania, można zastrzec, że umowa będzie podpisana u notariusza, natomiast koszty pokryje przyszły lokator. Podpisanie umowy o wynajem mieszkania u notariusza jest bardzo korzystne dla obu stron transakcji. Wynajmujący, na podstawie sporządzonej umowy, może w łatwiejszy sposób pozbyć się lokatora, gdy ten będzie zalegał z czynszem bądź też dopuści się dewastacji mieszkania czy będzie je użytkował w sposób niezgodny z umową (przykładowo w mieszkaniu, w którym nie jest dopuszczalne trzymanie zwierząt, będzie mieszkało zwierzę domowe). Umowa u notariusza o wynajem mieszkania chroni również prawa najemcy - właściciel mieszkania zobowiązany jest do dotrzymywania wszelkich terminów zastrzeżonych w dokumencie (na przykład okresy wypowiedzenia), a także nie ma prawa przebywać w mieszkaniu pod nieobecność najemcy. Dla obu stron bardzo korzystny jest fakt, iż notariusz dokładnie sprawdza tożsamość wynajmującego i najemcy, przez co mają oni pewność tego, z 
kim zawierają umowę.

Czy warto?


Umowa u notariusza o wynajem mieszkania to doskonały sposób na zabezpieczenie interesu obu stron. Warunkiem jest jednak to, aby zarówno wynajmujący, jak i najemca wyraził chęć podpisania dokumentu u notariusza. Jedna ze stron bądź obie w określonej wysokości, muszą ponieść koszty wizyty u notariusza, która wynosi obecnie od 150 do 300 zł. Warto mieć na uwadze, że całość można załatwić na jednym spotkaniu w kancelarii notarialnej. Już samo zaproponowanie drugiej strony notarialnego poświadczenia umowy o wynajem daje możliwość sprawdzenia jej intencji. Otóż w przypadku zgody najemca może być pewny, że wszystkie kwestie zostaną uregulowane prawnie i będzie mógł on spokojnie mieszkać, natomiast wynajmujący dowie się w ten sposób, czy przyszły lokator zamierza użytkować mieszkanie zgodnie z jego przeznaczeniem za odpowiednią opłatą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się po poradę do naszego biura nieruchomości, gdzie eksperci doradzą najkorzystniejszą formę podpisania umowy wynajmu mieszkania. Dzięki czemu zyskasz pewność, że Twoja umowa będzie sporządzone w odpowiedni sposób, który ochroni Cię przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

Sprawdź także inne wpisy: 
Ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu?
Dlaczego warto inwestować w mieszkania i inne nieruchomości we Wrocławiu?
Protokół zdawczo odbiorczy po sprzedaży mieszkania
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie - porady