Wynajem lokalu usługowego - na co zwrócić uwagę

Zakładając działalność gospodarczą, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będzie ona prowadzona. Część przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie własnej firmy w miejscu zamieszkania. Jednak znaczna ich grupa stawia na wynajem lokalu usługowego. Decydując się na taki krok, istotne jest zdobycie informacji o wybranym miejscu, formalnościach, a także praw i obowiązkach zarówno Twoich, jak i najemcy. Na co szczególnie zwrócić uwagę, wynajmując lokal użytkowy?

Wybór lokalu usługowego


Właściwy wybór lokalu usługowego pod wynajem zależy w dużej mierze od działalności, jaką będziesz prowadzić. Zanim zaczniesz poszukiwania, warto sprecyzować, czego dokładnie będziesz potrzebować. Niezbędne jest określenie, jaka powierzchnia będzie dla Ciebie odpowiednia. Czy wystarczy Ci jedno pomieszczenie, czy będziesz potrzebować np. magazynu w przypadku otwarcia sklepu? Albo czy planujesz stworzenie recepcji z poczekalnią dla gości, np. otwierając zakład kosmetyczny lub SPA.

Ważne jest również ustalenie, czy działalność gospodarczą będziesz prowadzić wyłącznie sam, czy zatrudnisz pracowników. Jeśli zamierzasz pracować z innymi osobami, istotne jest wskazanie, ile takich osób będzie. Ewentualnie czy zamierzasz zatrudniać pracowników w przyszłości, gdyż będziesz potrzebował więcej miejsca do stworzenia stanowisk pracy. Wpływa to także na zmianę zasad BHP w danym miejscu.

Oszacowanie środków finansowych


Wynajem lokalu usługowego przez osobę fizyczną nie może się obyć bez oszacowania przychodów, a także kosztów wynikających z prowadzenia działalności. Dzięki temu będziesz w stanie obliczyć, na jaki lokal możesz sobie pozwolić. Wynajem dużej powierzchni wiąże się z ponoszeniem nie tylko większych kosztów wynajmu, lecz także wyższych opłat, między innymi za prąd. Zgromadzenie tych informacji pozwoli Ci określić, jaki lokal będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Lokalizacja lokalu użytkowego


Szukając danego obiektu, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, a także na znajdującą się w pobliżu komunikację miejską. Pozwoli to na łatwiejsze pozyskanie nowych klientów, którzy nie będą mieć trudności z dotarciem do Twojej firmy. Ponadto ważne jest, aby w najbliższej okolicy nie znajdowała się działalność gospodarcza oferująca podobne usługi do Twoich. Może to bowiem w znaczącym stopniu zmniejszyć możliwości pozyskania przez Ciebie nowych klientów. W Internecie znajdziesz wiele ofert wynajmu lokali użytkowych, między innymi w zakładce https://www.polskienieruchomosci.net/oferty/lokale-wynajem.

Remont lokalu pod wynajem


Znajdując odpowiednie miejsce, ważne jest także obliczenie kosztów ewentualnego remontu oraz przystosowania obiektu do prowadzonej działalności. Standardem jest, że wynajmujący przeprowadza ogólny remont lokalu, jednak warto uzgodnić z nim, co dokładnie będzie obejmować.
Należy rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem może być jednak wynajęcie pomieszczeń niewymagających przeprowadzenia takich działań. W zamian może wystarczyć przeprowadzenie odświeżenia wynajmowanego lokalu usługowego, co także pozwoli na przystosowanie go do profilu Twojej działalności. Pozwoli to na ograniczenie wydatków oraz oszczędności czasu związanego z przeprowadzeniem generalnego remontu.

Umowa najmu na czas określony czy nieokreślony?


Po znalezieniu odpowiedniego lokalu niezbędne jest dopełnienie przez Ciebie formalności związanych z jego wynajęciem. Najczęściej wynajem lokalu usługowego przez osobę fizyczną przedsiębiorcy odbywa się poprzez zawarcie umowy najmu. Ważne jest, aby została ona zawarta w formie pisemnej z uwzględnieniem okresu, na jaki jest podpisywana.
Umowa najmu może zostać podpisana na czas nieokreślony bądź określony - w miesiącach lub latach. Umowa najmu na czas określony gwarantuje Ci najem lokalu przez cały okres jej obowiązywania. Natomiast umowa na czas nieokreślony może zostać wypowiedziana w każdej chwili z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Dlatego tak ważne jest zamieszczenie w umowie terminu wypowiedzenia jej.

Opłaty najmu lokali użytkowych


Ponadto w umowie powinny zostać zawarte postanowienia dotyczące opłat, a mianowicie czynszu podstawowego oraz kosztów dodatkowych, takich jak opłaty za prąd, media czy wywóz śmieci. Jako najemca zobowiązujesz się do terminowego uiszczania czynszu we wskazany przez wynajmującego sposób.

Poprzez niespełnienie tego obowiązku, właściciel obiektu może wypowiedzieć Ci umowę najmu, w przypadku zamieszczenia w niej tego postanowienia. W umowie należy również ustalić wysokość kaucji, a także formę jej późniejszego zwrotu. Powinny być w niej także zawarte postanowienia dotyczące przeprowadzania prac remontowych. Wspólnie z wynajmującym powinniście ustalić, jakich podejmie się każda ze stron.

Kwestie prawne


Wynajmując lokal usługowy jako osoba fizyczna, warto zobowiązać wynajmującego do ubezpieczenia lokalu, o ile nie zrobił tego wcześniej. Istotne jest także zamieszczenie zapisu o opłacaniu podatku dochodowego przez właściciela, aby nie został on Ci z góry narzucony. Ważne jest także umieszczenie w umowie zapisu zobowiązującego wynajmującego do wpisania wzmianki o najmie w księdze wieczystej nieruchomości. Pozwoli Ci to na ominięcie formalności związanych z prawem własności nieruchomości.
Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz przystąpić do działań pozwalających na prowadzenie Twojej działalności gospodarczej.


Sprawdź także inne nasze wpisy:
Rodzaje umów wynajmu mieszkania
Wynajem mieszkania - na co zwrócić uwagę 
Gdzie wynająć mieszkanie we Wrocławiu 
Cena mieszkania na wynajem - od czego zależy 
Jak przekształcić lokal usługowy na mieszkalny?