Umowa na wynajem pokoju w mieszkaniu. O czym nie zapomnieć

Dzielenie lokalu z innymi osobami poprzez wynajem pojedynczego pokoju to częsta praktyka, która pozwala na znaczne zmniejszenie opłat. Decyduje się na nią wiele osób, głównie studenci, gdy przenoszą się do innego miasta. Chcąc zdecydować się na najem pokoju w mieszkaniu, można skorzystać z usług osób prywatnych, którzy po prostu chcą wynająć swoje mieszkanie na pokoje i samodzielnie wystawiają ogłoszenie. Druga opcja to skorzystanie z usług profesjonalnych agencji nieruchomości. Warto jednak mieć świadomość paru faktów, niezależnie od wyboru usługodawcy, przed podpisaniem umowy na wynajem pokoju w mieszkaniu.

Lokalizacja budynku mieszkalnego


Decydując się na wynajem pokoju w mieszkaniu, duże znaczenie ma lokalizacja lokalu. Zwykle wynajmuje się go, aby móc studiować lub pracować, dlatego jego położenie powinno być w pobliżu Twojego miejsca pracy lub uczelni.
Spisując umowę, bierze się także pod uwagę wiele kwestii. Inaczej może wyglądać kwestia opłacenia mieszkania w bloku, inaczej w starej kamienicy, a inaczej w prywatnym domu jednorodzinnym. Wiele zależy od tego, czy chcesz wynająć pokój tylko dla siebie, czy nie przeszkadza Ci obecność właściciela i czy chcesz zamieszkać z innymi studentami.

O co zapytać przed podpisaniem umowy najmu pokoju?


Przed podpisaniem umowy najmu należy ustalić z wynajmującym kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim należy spytać o cenę najmu pokoju w mieszkaniu. Jest to kluczowa kwestia, która pozwala określić, czy jesteś w stanie tyle wydać. Warto też upewnić się, że w opłaty wliczone są wszelkie media. Z powodzeniem można poprosić o ukazanie rachunków wykazujących miesięczne zużycie gazu, wody i prądu, a także opłaty za internet. Nie zapomnij także spytać o opłaty, które co miesiąc pobiera spółdzielnia dbająca o dany budynek, jeśli taka istnieje.

Ponadto należy także sprawdzić, jak wyposażony jest pokój. Niektóre z nich mają pełne umeblowanie, inne z kolei są bardziej oszczędne. Jeśli samemu musisz kupić np. łóżko, dowiedz się, czy jest możliwość odjęcia jego kwoty od najmu - może najemca i tak chciał dokupić dodatkowe.

Co powinna zawierać umowa na wynajem pokoju w mieszkaniu?


Umowa na wynajem pokoju w mieszkaniu powinna zawierać kilka niezwykle ważnych kwestii. W Internecie można znaleźć wiele wzorów umowy, jednak różnią się one nieznacznie od siebie i nie każdy mógłby spełniać założenie.
Umowa wynajmu pokoju w mieszkaniu ma wielkie znacznie. Powinna być spisana zgodnie z obowiązującymi przepisami m.in. zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, w dwóch jednakowych egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.

Przykłady zapisów w umowie najmu pokoju


W dobrej umowie wynajmu pokoju nie wolno pominąć kilku ważnych elementów. Przed podpisaniem takiej umowy sprawdź, czy właściciel lokalu odpowiednio ją skonstruował. Dokument musi zawierać dane osobowe jednej i drugiej strony, a także adres mieszkania. W przypadku wynajmu pokoju dobrze zaznaczyć, o które pomieszczenie konkretnie chodzi, a także, z jakich innych części lokalu najmujący może korzystać np. z kuchni, łazienki, korytarza, pomieszczenia gospodarczego, a także garażu czy piwnicy. Istotne jest także zaznaczenie czy lokal będzie wykorzystany tylko przez najemcę bez prawa do podnajmu.

Umowa na wynajem pokoju w mieszkaniu – o czym jeszcze należy pamiętać?


Kolejną kwestią, którą należy zawrzeć w umowie, jest oznaczeni czasu jej trwania. Umowę powinno się zawrzeć na czas określony. Najczęściej praktykowana jest umowa na rok z możliwością jej przedłużenia. Konieczne jest też dokładne określenie terminu uiszczania comiesięcznych opłat.
Niezwykle istotnymi elementami dobrze skonstruowanej umowy są także wszelkie zapisy dotyczące ewentualnych roszczeń związanych z niezapłaceniem czynszu w terminie czy wyrządzeniem jakichkolwiek szkód. Zwykle na ten cel wpłacana jest kaucja, która ma wysokość miesięcznego czynszu i pozostaje osobie wynajmującej jako zabezpieczenie. Jeśli decydujesz się na najem pokoju w mieszkaniu, zadbaj też o ubezpieczenie OC, ponieważ w razie takiej potrzeby pomoże ono zrekompensować większe szkody. W umowie dobrze jest też zawszeć warunki dotyczące ewentualnych kar i odpowiedzialności. Oczywiście każda umowa najmu powinna być opatrzona czytelnymi podpisami jednej i drugiej strony, nierzadko także zostawia się parafki na każdej stronie dokumentu.


Sprawdź także inne nasze wpisy:
Gdzie wynająć mieszkanie we Wrocławiu
Cena mieszkania na wynajem - od czego zależy 
Jak przekształcić lokal usługowy na mieszkalny? 
Wynajem lokalu usługowego - na co zwrócić uwagę 
Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży domu