Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania. O czym nie zapomnieć?

Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania nie polega tylko na oddaniu właścicielowi kluczy, ale warto wcześniej się do niej przygotować i dowiedzieć się jak należy prawidłowo oddać nieruchomość, jakie oczekiwania ma najemca i czy spełnione zostały wszystkie warunki umowy. Czeka nas na pewno wcześniejsza wizyta właściciela mieszkania, który oceni stan oddawanego lokum oraz rozliczenie kaucji. To wszystko warto zaplanować i rozłożyć w czasie. 

Wyprowadzka przed końcem umowy


Opuszczanie wynajmowanego mieszkania jest najprostsza, jeżeli mamy czas najmu oznaczony w umowie i nie chcemy go zmienić. W przypadku jednak gdy jest to czas nieokreślony i co miesiąc płacony jest czynsz, to wynajmujący powinien zgłosić chęć rezygnacji z umowy na trzy miesiące przed jej zakończeniem. W życiu zdarzają się różne, nieprzewidywalne sytuacje i czasami konieczność przeprowadzki pojawia się przed terminem, który nas obowiązuje. Wtedy umowa najmu może być wypowiedziana na dwa sposoby:
• za porozumieniem stron, co wymaga też dobrej woli od najemcy nieruchomości
• lub poprzez zarekomendowanie innej osoby na swoje miejsce (co też wymaga zgody drugiej strony)
Jeżeli nie ma jednak porozumienia z właścicielem to niestety w przypadku wyprowadzki przed końcem umowy, wynajmujący jest zobowiązany do opłacania wszystkich kosztów, aż do momentu wygaśnięcia zobowiązań.

Jak przygotować się do odbioru?


Dobre relacje z właścicielem mieszkania przez cały okres najmu to naprawdę duże ułatwienie, także w momencie przeprowadzki. Jeżeli regularnie płacone były wszystkie opłaty, a lokal jest zadbany i był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, to z oddaniem nie powinno być żadnych problemów. Wyprowadzenie się z wynajmowanego mieszkania poprzedza wizyta właściciela w określonym wcześniej terminie, najczęściej miesiąc przed wygaśnięciem umowy. Podczas tej wizyty najemca sprawdza stan mieszkania, czy nie pogorszył się od czasu rozpoczęcia wynajmu, jak działają krany, odpływy, sprzęty (np. pralka, lodówka), w jakim stanie są podłogi, ściany, drzwi, meble i czy zachowana jest czystość. Wtedy też może zwrócić uwagę wynajmującemu, że przed wyprowadzką powinien doprowadzić kilka spraw do porządku.

Gruntowne porządki


Opuszczanie wynajmowanego mieszkania może wiązać się z koniecznością naprawienia usterek (np. zepsutych zawiasów w szafkach, odklejających się listew), doprowadzenia do stanu sprzed wynajmu wszystkich pomieszczeń (np. jeżeli zawiesiliśmy na ścianie obrazy bez zapytania właściciela, to teraz trzeba usunąć po tym wszelkie ślady), odmalowaniem ścian i drzwi, jeżeli widać na nich ślady zniszczenia, itd. Poza tym, mieszkanie w momencie oddawania kluczy powinno być dokładnie posprzątane, łącznie z umyciem szafek, okien, sanitariatu, listew przypodłogowych, lamp na suficie, sprzętów kuchennych (lodówki, zmywarki, piekarnika). Na to wszystko właściciel lub zarządca nieruchomości będzie zwracać uwagę przed podpisaniem protokołu odbioru.

Zwrot kaucji


W momencie podpisywania umowy najmu wynajmujący wpłaca kaucję zabezpieczającą, która ma uchronić właściciela przed kosztami ewentualnych szkód lub niewywiązywaniem się z regularnych płatności. Zazwyczaj ma ona wysokość opłaty za jeden miesiąc korzystania z lokalu. Jeżeli w momencie wyprowadzki z wynajmowanego mieszkania stan techniczny nie budzi żadnych zastrzeżeń, to najemca będzie jeszcze chciał sprawdzić, czy nie zalegamy z żadnymi rachunkami. Dopiero w momencie, gdy uzyska taką pewność, kaucja zostanie zwrócona. Zgodnie z przepisami, jeżeli przy odbiorze nie pojawiły się żadne problemy, to zwrot kaucji powinien nastąpić w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę.


Umowa na wynajem pokoju w mieszkaniu - o czym nie zapomnieć?
Gdzie wynająć lokal usługowy we Wrocławiu?
Wynajem mieszkania - czy warto zawrzeć umowę u notariusza?
Gdzie wynająć mieszkanie we Wrocławiu?
Wynajem mieszkania dla studentów - wady i zalety