Domy bliźniacze- dla kogo to dobre rozwiązanie?

Większość ludzi chciałaby mieć własny dom. Daje on nieco wolności w mieście i pozwala na korzystanie z uroków ogródka. Niestety, ceny takich nieruchomości zwykle są wysokie, dlatego popularnym rozwiązaniem jest dom bliźniak. Jest on zwykle nieco tańszy niż standardowy, wolnostojący dom i pozwala na obniżenie kosztów utrzymania. Dla kogo dom bliźniaczy to dobre rozwiązanie? 

Dzieci i rodzice


Pierwszym i najbardziej popularnym wariantem jest zakup takiego domu przez rodziców i ich córkę lub syna, którzy mają już swoją rodzinę. Takie rozwiązanie, oprócz kwestii finansowych, ma kilka innych zalet. Po pierwsze, jeśli sam masz już dziecko, mieszkanie blisko jego dziadków to niesamowity plus. Są oni zawsze "pod ręką" i mogą pomóc w kryzysowych sytuacjach, a także zaopiekować się maluchem, kiedy Ty lub Twoja druga połówka jesteście w pracy. Eliminuje to problem przywożenia i odwożenia dziecka, co w przypadku dużych odległości może być szczególnie kłopotliwe. Kiedy maluch jest większy, ich pomoc również jest przydatna- mogą oni odprowadzać dziecko do szkoły, bez konieczności przemierzania całego miasta. Z drugiej strony, rozwiązanie ma to też dobre strony kiedy dziadkowie są w podeszłym wieku i wymagają opieki. Dzięki temu możesz w każdym momencie zająć się rodzicami. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż codzienne dojazdy lub zatrudnianie kogoś do pomocy. Warto jednak podkreślić jeden aspekt- dom bliźniaczy sprawdzi się tylko, jeśli w Twojej w rodzinie panują dobre relacje, a jej członkowie lubią się i potrafią ze sobą żyć w zgodzie- w innym wypadku, taki zakup może mieć tragiczne skutki.

Przyjaciele


Dom bliźniaczy parterowy lub piętrowy to też dobre rozwiązanie, jeśli wraz ze swoją drugą połówką macie znajomych chętnych do zaoszczędzenia na kupnie nieruchomości. Kupienie takiego domu z kimś, kogo znasz, daje pewność, że sąsiedzi nie będą sprawiać problemów, a Ty i Twoja rodzina będziecie mogli komfortowo mieszkać. Poza tym, jeśli przyjaciele mają dzieci w podobnym wieku, warto zdecydować się na bliźniaki. Dom ten da pewność, Twoja pociechabędzie miała kolegę do zabawy, co często w przypadku domów jednorodzinnych nie jest takie oczywiste. Miej jednak na uwadze, że przez to, że domy są ze sobą "sklejone" mogą mieć nieco gorszą akustykę. Dlatego prawdopodobne jest, że będziesz słyszał odgłosy z drugiego mieszkania, chyba że zdecydujesz się na dobre wygłuszenie wspólnej ściany.

Dla oszczędnych


Rozwiązaniem dla każdego, kto nie ma zbyt wielu funduszy na dom, jest właśnie dom bliźniak. Cena takiego zakupu może być dużo niższa, ponieważ wszystkie koszty budowy również zostały rozdzielone na dwa domy. Dodatkowo zwykle jeszcze bardziej ekonomiczny będzie dom bliźniaczy parterowy, ponieważ nie będziesz musiał martwić się o kwestię ewentualnej wymiany schodów, która może pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy. Kupując taki dom, zapewniasz sobie także oszczędności w ogrzewaniu- jedna ściana jest dodatkowo ocieplona przez przestrzeń, która znajduje się za nią. Jeśli chciałbyś mieć własny kąt, ale nie możesz pozwolić sobie na drogi zakup, rozważ tę opcję.
Wybór takiego domu to indywidualna decyzja każdego kupującego, jednak warto znać zarówno plusy, jak i minusy takiego rozwiązania, co pozwoli podjąć świadomą decyzję. Musisz dobrze przemyśleć swój wybór, aby mieć pewność, że idealne rozwiązanie dla Ciebie to właśnie dom bliźniak. Cena nie powinna być tutaj głównym wyznacznikiem- weź pod uwagę, że dom musi zapewniać Ci komfort mieszkania. Jeśli nie wiesz, czy warto wybrać taką nieruchomość, zapraszamy do naszego biura- nasi eksperci rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Jak obniżyć koszt zakupu mieszkania?
Na czym polega współwłasność mieszkania
Wynajem pokoju w domu- zasady i przepisy
Wynajem mieszkania z uciążliwym współlokatorem- co można zrobić?