Jak obniżyć koszt zakupu mieszkania?

Zakup nieruchomości to dla wielu z nas niezapomniany moment, kiedy w końcu marzenia o wprowadzeniu się do naszego własnego lokum urzeczywistniają się. Jednak warto pamiętać, że zakup mieszkania bądź domu stanowi jedną z największych inwestycji, jakiej dokonamy w życiu, dlatego warto ten moment wspominać raczej w kategoriach miłego wspomnienia niż zgrzytu związanego z wydaniem fortuny. Choć rok 2020 miał być, zgodnie z prognozami analityków, rokiem taniejących mieszkań, to jednak wbrew wszystkiemu ceny mieszkań i domów stoją w miejscu lub nieznacznie wzrastają. Co więc zrobić, by nie wyczyścić się z wszystkich oszczędności podczas zakupu mieszkania? Istnieje kilka sposobów na to, by ogólne koszty, a szczególnie te związane z formalnościami okołotransakcyjnymi, były niższa. Jak obniżyć koszt zakupu mieszkania?  

Obniżenie kosztów notarialnych


Koszty notarialne przy zakupie mieszkania to wydatek, od którego nie sposób uciec. Rozporządzenie dotyczące opłat za usługi notarialne przewiduje maksymalne stawki, które notariusz może pobrać, jednak sam ten akt nie reguluje obowiązku ustalania tak wysokich cen. Dlatego też w zależności od notariusza, cena usług może różnić się od siebie. Dobrym rozwiązaniem będzie dowiedzenie się, jakie ceny występują w naszej okolicy. Dzięki temu będziemy mogli porównać zarówno ceny, jak i zakres usług danego notariusza. Jeśli samodzielnie dbamy o załatwienie kwestii notarialnej, nie zaszkodzi zapytać o zniżkę. Jeśli jednak podpisujemy umowę z deweloperem lub biurem nieruchomości, możemy liczyć na preferencyjne stawki ze względu na fakt, że takie firmy z reguły odwiedzają notariuszy, z którymi współpracują od wielu lat i mogą liczyć na realne obniżki cen.

Obniżenie kosztów związanych z kredytem hipotecznym


W zdecydowanej większości kupno mieszkania wiąże się dla nas z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, który spłacać będziemy przez następne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Tak duże zobowiązanie finansowe to również dobry materiał na znaczne ograniczenie kosztów związanych z zakupem domu. Wystarczy, że zamiast kredytu na 30 lat, wnioskujemy o kredyt na 20 lat. Po krótkim przeliczeniu zdamy sobie sprawę z tego, że różnica w racie jest nieznaczna, podczas gdy faktyczna kwota kredytu do zapłaty będzie o wiele niższa. Warto też dobrze przeanalizować oferty banków i zdecydować się na kredyt, który będzie dla nas najbardziej atrakcyjny pod względem kosztowym.

Skorzystanie z usług pośrednika – oszczędność czasu i pieniędzy


Samodzielne szukanie mieszkania wiąże się z duża ilością zmarnowanego czasu – przeglądanie ogłoszeń na portalach internetowych, dzwonienie do właścicieli oraz oglądanie nieruchomości potrafi sprawić, że sam proces poszukiwań będzie bardzo męczący, a przede wszystkim czasochłonny. Warto podkreślić, że nie wszystkie mieszkania są umieszczane na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Skorzystanie z usług pośrednika gwarantuje większe możliwości wyboru, ponieważ zna on rynek nieruchomości i orientuje się, które mieszkania będą pasowały do Twoich potrzeb.

Podatek od czynności cywilnoprawnych - możliwość oszczędności


Podatek od czynności cywilnoprawnych to opłata, którą kupujący musi zapłacić w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Wartość podatku wynosi 2%, co nie brzmi groźnie, jednak w przypadku zakupu nieruchomości kwota ta może urosnąć do całkiem sporych wartości. Sposobem na uniknięcie podatku jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. W takim wypadku nie ma potrzeby uiszczania podatku.


Wynajem mieszkania dla studenta - wady i zalety
Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania - o czym nie zapomnieć?
Wynajem mieszkania z psem - o czym pamiętać?
Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania?