Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Kupno mieszkania to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Aby mieszkało się w nim komfortowo, zwykle potrzebny jest jego remont lub wykończenie w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Jednak proces ten, niestety, nie jest taki prosty i może pochłonąć wiele funduszy. Ile kosztuje wykończenie mieszkania i czy jest sposób, aby te koszty obniżyć? 
Niestety, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania, z kilku powodów. Po pierwsze- w każdym mieszkaniu jest inny zakres prac do wykonania, dlatego kwoty także mogą się diametralnie różnić. O ile, w przypadku mieszkania od dewelopera można uznać, że ilość potrzebnej pracy jest podobna w każdym mieszkaniu, o tyle jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wpływ na to ma fakt, że mieszkania takie mogą wyglądać skrajnie różnie- możesz kupić mieszkanie dopiero wyremontowane, jak i takie, w którym trzeba wymienić całą elektrykę i stolarkę, bo nie było odświeżane od kilkudziesięciu lat. Dlatego, jeśli chodzi o ceny, będziemy mówić tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego. Co ma na to wpływ?

Po pierwsze- ekipa


Musisz zastanowić się, czy chcesz większość prac wykonać sam, czy wolisz do tego celu zatrudnić ekipę remontową. Jeśli masz naturę złotej rączki, możesz sporo zaoszczędzić, bo ceny ekip remontowych bywają naprawdę wysokie i mogą zabrać nawet połowę funduszu na wykończenie. Jest to kwestia zmienna, zależnie od regionu polski, a także trudności prac remontowych, jednak średnio, można przyjąć stawkę 300zł/m2. Jak widać, wykańczając mieszkanie, które ma 70m, musisz liczyć się z kosztem około 21 000 zł. Dlatego, jeśli masz czas i chęć, warto pokusić się o wykonanie niezbędnych prac samemu, lub skorzystanie z usług ekipy tylko do najtrudniejszych zadań.

Po drugie- jakość wykończenia


Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, ogromny wpływ ma jakość wybranych materiałów. Weź pod uwagę, że do kupienia jest bardzo wiele rzeczy i każda z nich ma swoją cenę. Dlatego, nawet jeśli wydaje Ci się, że drzwi droższe o 200 zł to nie koniec świata, zastanów się, ile par drzwi masz w swoim mieszkaniu i jaką kwotę to wygeneruje. Zapewne około 1000 zł. A teraz przemyśl, ile takich rzeczy musisz zakupić- farby, podłogi, meble, oświetlenie, armatura, meble na zamówienie oraz dodatki to tylko część niezbędnych zakupów. Dlatego, końcowa cena może diametralnie różnić się, zależnie do Twoich preferencji. Jednak licząc, ile kosztuje wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego, można przyjąć, że jeśli kupisz większość mebli w postaci gotowych produktów, a pozostałe wyposażenie w popularnych marketach, koszt będzie oscylował na poziomie około 1000-1500 zł/m2. Jeśli natomiast chcesz mieć w mieszkaniu nieco lepszy standard, sprzęty dobrej jakości i więcej mebli na zamówienie, musisz liczyć się z kwotą od 2000 zł/m2. Oczywiście, górna granica nie istnieje, dlatego luksusowe wnętrza, w których zostały wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania to często koszt 4 000 zł/m2 i więcej.  
Jak widać, to, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz, zależy od wielu czynników. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na drogie wykończenie, warto poszukać inspiracji w Internecie. Na stronach wnętrzarskich bardzo często można znaleźć ciekawe i budżetowe rozwiązania. Najważniejsze jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że wykończenie mieszkania nie kosztuje mało i być na to przygotowanym- wtedy można uniknąć sytuacji, kiedy w środku remontu brakuje pieniędzy na resztę wyposażenia.


Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania?
Wynajem mieszkania z psem- o czym pamiętać?
Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania- o czym nie zapomnieć?
Wynajem mieszkania dla studentów- wady i zalety
Gdzie wynająć mieszkanie we Wrocławiu?