Wynajem mieszkania z uciążliwym współlokatorem - co można zrobić

Komfortowe warunki mieszkaniowe to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. Dom jest naszym azylem, do którego wracamy po długim dniu w pracy lub na uczelni. To w nim odpoczywasz, uczysz się oraz gościsz bliskich. Z reguły spędzasz tam również sporo czasu, więc istotne jest to, byś czuł się tam bezpiecznie i dobrze. Dzielenie mieszkania z innymi, a zwłaszcza obcymi osobami, stanowi swego rodzaju wyzwanie. To sztuka szukania kompromisów, poznawania nawyków innych oraz wypracowywania sprawiedliwego podziału obowiązków i nie tylko. Co zrobić, gdy Twój współlokator ignoruje Twoje dobre chęci i utrudnia Ci życie? Jak pozbyć się uciążliwego współlokatora? Oto kilka przydatnych informacji. 

Jak zmusić współlokatora do płacenia czynszu?


Regularne uiszczanie opłat to jeden z najważniejszych obowiązków każdego wynajmującego. Niestety, nie każdy podchodzi do niego równie poważnie. Jeśli wynajmujesz mieszkanie z kimś, kto uchyla się od opłacania zaległości i zastanawiasz się, jak zmusić współlokatora do płacenia czynszu, musisz zacząć od podstawowych kwestii formalnych. Kluczowa jest tutaj umowa, na podstawie której mieszkanie jest wynajmowane. Gdy została ona podpisana przez Ciebie i Twojego współlokatora, który uchyla się od opłacania czynszu, jak najszybciej powiadom o tym właściciela nieruchomości. Zaznacz, że Ty wywiązujesz się ze swojego zobowiązania i podkreśl, że druga osoba tego nie robi. W takiej sytuacji właściciel ma prawo imiennie wezwać konkretnego najemcę do zapłaty. Bardzo często taki krok działa otrzeźwiająco i pozbawia złudnego poczucia bezkarności związanego z odpowiedzialnością zbiorową. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że lekkomyślny współlokator zacznie opłacać czynsz. W przeciwnym razie swoich roszczeń można dochodzić przy pomocy bardziej zdecydowanych kroków, a finalnie nawet na drodze sądowej. Cała sprawa jest jeszcze łatwiejsza w momencie, gdy najemca podpisał z Wami osobne umowy wynajmu konkretnych pokoi. Wtedy brak regularności w opłatach będzie najzwyczajniej skutkował wypowiedzeniem umowy.

Zadbać o właściwe warunki


Powszechnym problemem jest również ignorowanie przez współlokatora ogólnie przyjętych zasad porządku. Druga osoba nie dba o części wspólne mieszkania, lub dopuściła się zniszczeń? A może regularnie zakłóca ciszę nocną, sprawiając, że przez cały czas frustrujesz się i zastanawiasz jak pozbyć się uciążliwego współlokatora? Zacznij od szczerej rozmowy, w której zaapelujesz o zmianę zachowania i wytłumaczysz swój punkt widzenia. Gdy nie odniesie to żadnego skutku, wykaż się cierpliwością. Skrupulatnie dokumentuj niepożądane zdarzenia, a czyny rażąco nieodpowiednie zgłaszaj stosownym służbom, jeśli będziesz posiadać do tego podstawy. To wszystko przedstaw właścicielowi nieruchomości, który dzięki temu będzie mógł wypowiedzieć umowę najmu osobie, z którą dzielisz mieszkanie.

Jak znaleźć dobrego współlokatora?


Pamiętajmy o tym, że wbrew pozorom spotkanie osoby, z którą będzie nam się dobrze żyło pod jednym dachem, jest możliwe. Jak znaleźć dobrego współlokatora? Warto szukać w zaufanych miejscach – na przykład wśród znajomych, lub w renomowanych biurach nieruchomości, takich jak Polskie Nieruchomości. Tam profesjonalna kadra będzie służyła pomocą w odnalezieniu tego, czego potrzebujemy. Znajdziemy tam mieszkania o wysokim standardzie, których najem jest regulowany zgodnie z wszelkimi obowiązującymi przepisami prawnymi, co pozwala na dochodzenie swoich praw. Przeglądajmy również serwisy społecznościowe i lokalne grupy z ogłoszeniami.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Jak obniżyć koszt zakupu mieszkania?
Na czym polega współwłasność mieszkania
Wynajem pokoju w domu- zasady i przepisy