Rozliczenie podatkowe wynajmu mieszkania - jak to zrobić

Wynajem mieszkania stanowi bardzo wygodną formę uzyskiwania dodatkowego, comiesięcznego dochodu. Najemca płaci wynajmującemu kwoty, z których należy się rozliczyć z urzędem skarbowym. Jednak jak rozliczać wynajem mieszkania oraz jak załatwić wszelkie formalności z tym związane? 

Zgłoszenie najmu do urzędu


Jak zgłosić do urzędu skarbowego wynajem mieszkania - z tym pytaniem najczęściej borykają się wynajmujący, gdyż to oni zobowiązani są do opłacania podatku z tego tytułu, zatem też do wszelkich kontaktów z urzędem skarbowym. Należy tutaj zwrócić uwagę na dwie formy najmu: najem okazjonalny oraz długoterminowy. W przypadku tego pierwszego wynajmujący zobowiązany jest zgłosić fakt odstąpienia nieruchomości do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od momentu rozpoczęcia najmu.

Tymczasem w kontekście najmu długoterminowego nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu urzędnikom. Od 2019 roku nie ma już obowiązku składania deklaracji wyboru formy opodatkowania. Tego typu informację stanowi bowiem pierwsza płatność podatku, która powinna nastąpić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód. Termin płatności podatku zależy więc od rozwiązań, jakie strony ustaliły w umowie najmu. W przypadku wydłużonego terminu płatności pierwszą opłatę wniesiesz do urzędu z opóźnieniem. Nie musisz też przesyłać urzędnikom kopii umowy najmu.

Wynajem mieszkania a podatek


To, jak zapłacić podatek za wynajem mieszkania, zależy od wyboru formy opodatkowania. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mają do wyboru dwie możliwości - ryczałt bądź skalę podatkową. Przy wyborze ryczałtu podatek wyniesie 8,5% w przypadku dochodów do 100 tysięcy złotych, natomiast powyżej będzie już trzeba zapłacić 12,5% podatku. Podatek za wynajem mieszkania na zasadach ogólnych wynosi 17% w przypadku dochodów do 85 528 zł, natomiast powyżej tej kwoty zapłacisz już podatek w stawce 32%. Oczywiście ze względów finansowych to ryczałt cieszy się większą popularnością wśród podatników. Wynika to z faktu, iż opłacając podatek w niższych stawkach, automatycznie zapłacisz go mniej.

Tymczasem opodatkowanie wynajmu mieszkania ma swoje wady - decydując się na ryczałt nie masz możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu ani prawa do zastosowania kwoty wolnej. Natomiast decydując się na wynajem mieszkania i podatek na zasadach ogólnych, zgodnie ze skalą podatkową możesz odliczyć koszty uzyskania przychodów (zatem zapłacić podatek od niższej podstawy) oraz zachowujesz prawo do kwoty wolnej od podatku. W przypadku ryczałtu jako podatnik zobowiązany jesteś złożyć deklarację PIT-28 (do końca lutego), natomiast w przypadku zasad ogólnych deklarację PIT-36 (do końca kwietnia). Deklarację podatkową należy złożyć w każdej sytuacji, nawet gdy kwota uzyskanych przychodów nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku w przypadku skali podatkowej.

Skrupulatne rozliczenia podatkowe


Jako wynajmujący zobowiązany jesteś do skrupulatnego rozliczania się z obowiązków podatkowych wynikających z wynajmu mieszkania prywatnego. Urzędy sprawdzają podatników i to, czy dokonują oni zgodnych z obowiązującym prawem podatkowym rozliczeń. Tymczasem osobie, która dopiero co rozpoczyna przygodę z wynajmem mieszkania, może być potrzebna profesjonalna pomoc. Warto skorzystać z oferty polskienieruchomosci.net, gdzie specjaliści służą Ci na każdym kroku fachową poradą odnośnie do opodatkowania przychodów wynikających z wynajmu mieszkania. Dodatkowo sprawdzą, czy umowa została skonstruowana w sposób, który nie będzie budził zastrzeżeń urzędników w razie ewentualnej kontroli.


Sprawdź także inne nasze wpisy:
Budowa domu na działce rolnej - najważniejsze informacje
Co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego?
Co to jest podatek PCC?
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - najważniejsze informacje